Wielki Ogień zapłonął już po raz ósmy! Dwudniowy festiwal, którego patronką jest związana rodzinnie z Ostrowcem Świętokrzyskim "pierwsza dama polskiego bluesa" Mira Kubasińska, zakończył niedzielny koncert australijskiego wirtuoza bluesowej gitary Roba Tognoni. Wcześniej ogłoszono werdykt jury i po raz pierwszy przyznano nagrodę publiczności.


 

Sponsorzy: 

 

Rob Tognoni, Łukasz Gorczyca i Tomasz Dominik

 

Występom festiwalowych gwiazd (Polska B, Illusion i Rob Tognoni) towarzyszył konkurs z udziałem dwunastu zespołów z Polski i Białorusi. Po sobotnich i niedzielnych przesłuchaniach, jury w składzie Krzysztof Nieporęcki (przewodniczący) oraz Łukasz Gorczyca i Andrzej Chochół postanowiło przyznać:

- główną nagrodę VIII Festiwalu Wielki Ogień w wysokości 7 tysięcy złotych grupie Landau z Brześcia na Białorusi

 

Landau

 

- drugą nagrodę (4 tysiące złotych) Ewie Novel, wokalistce zespołu Levi z Krakowa

 

Ewa Novel i Levi

- dwie nagrody ex-eaquo (po 2 tysiące złotych) za wykonanie covera z repertuaru Miry Kubasińskiej zespołom Coś Tak O z Lublina ("Gdy mam przyjść") oraz Landau z Brześcia("Poszłabym za tobą")

a także trzy wyróżnienia, które trafiły do grupy Upstream z Siedlec, Pawła Janusa trębacza kieleckiej grupy uBot oraz Urszuli Gajkoś perkusistce lubelskiej grupy Coś Tak O

 

Urszula Gajkoś i Coś Tak O

Paweł Janus (uBoot)

Laureaci z Coś Tak O i Upstream

 

Przyznana po raz pierwszy nagroda publiczności trafiła do ostrowieckiej grupy Black Fog:

 

 

BLACK FOG: Ostrowiecka grupa istnieje od 2012 r, gra w składzie Maciek "Koza" Mazurek (bas), Kacper"Mały" Pędziszewski (perkusja), Daniel "Lolek" Kos (klawisze), Kasia Kiljan (gitara) i Patrycja "Mi" Falecka (wokal).

 

 

LAUREACI NAGRÓD JURY:

 

 

COŚ TAK O: Trio powstało w marcu 2012 roku, kiedy to Arkadiusz Smyk (gitara) oraz Wojciech Zwoliński (bas, wokal) poznali podczas jam session perkusistkę Ulę Gajkoś. Obecnie gitarzystą jest Krzysztof Korzeniowski. Grupa gra w klimatach rock-bluesowych z dużą dawką energicznego rock'n'rolla.

 

LANDAU: Powstał w roku 2009 w Brześciu na Białorusi. Początkowo zespół składał się z trzech muzyków i wykonywał utwory instrumentalne w stylu post-rock. Później, w 2010 roku zespół został wzbogacony kunsztownym dźwiękiem fender rhodes i charyzmatycznym kobiecym wokalem. Od tego czasu idzie zmierza w kierunku muzycznym i konceptualnym. Głównym językiem utworów jest angielski, kilka piosenek stworzono w języku białoruskim. Zespół uczestniczył w różnych festiwalach, konkursach i koncertach na Białorusi, Ukrainie i w Polsce. Na początku 2013 r. Landau wydał swoją pierwszą płytę „About”.

 

 

LEVI: Poznali się nietypowo, bo na jednym z muzycznych portali internetowych, gdzie "wyłowili" się spośród innych ogłoszeń. Wspólnym mianownikiem, który ich połączył, był Kraków i – oczywiście – blues. Levi jako zespół w pełnym składzie zadebiutował we wrześniu 2013 r. na Galicja Blues Festival. Ich pierwszy występ okazał się zarazem ogromnym sukcesem, gdyż zwyciężyli we wszystkich kategoriach, a także otrzymali zaproszenie na prestiżowy festiwal Sziget w Budapeszcie. W ich wykonaniu oprócz bluesa można usłyszeć również elementy soulu, funku, jazzu i gospel.

 


uBOT: To niepozornie wybijający się z głębin niepoznaki kielecki zespół, o niebanalnym brzmieniu i pikantnym charakterze. Ich melodie snują się często po głowie, a trąbka raz po raz zdobywa serca dogrywkami za miliony dolarów. Skład: Dominika Susło (wokal/gitara), Michał Pomorsky (gitara), Paweł Janus (trąbka), Kamil Kowalczyk(bas), Dawid Czechowicz(perkusja).

 

 

UPSTREAM: Powstał w 2006 roku w Siedlcach. Ich muzyka to energiczny, charakterystyczny, melodyjny rock, przywodzący na myśl klasyczne amerykańskie brzmienie, które trafia w gusta nie tylko miłośników ostrego rock'n'rolla, ale też zwolenników nieco łagodniejszej muzyki. Upstream jest zespołem, który od początku istnienia dużo koncertuje i ma na swoim koncie liczne występy zarówno na dużych festiwalach jak i w bardziej kameralnych miejscach. Ich dorobek to m.in. udział w Chorzowskim Festiwalu im. Ryśka Riedla, I miejsce Siedleckiego Rock Open Air Festival 2010, a także wspólne występy z gwiazdami, takimi jak TSA, Coma czy Oddział Zamknięty. Są także wielokrotnymi stypendystami Prezydenta Miasta Siedlce. 14 maja 2011 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty, na której znalazło się 12 autorskich utworów. Singlem promującym album jest utwór pt. "Skrzydła", do którego nakręcony został video klip, który zajął 1 miejsce w internetowym konkursie na najlepszy film, prezentujący działalność artystyczną, organizowanym przez owsiaknet.pl

 

zdjęcia - Stanisław Dunin-Borkowski i Grzegorz Religa

 

RODO

No imagesStworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Theme, multi domain hosting. Valid XHTML and CSS.